9253 Apače
DIPLOMA
Manualna terapija je po definiciji Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) del tradicionalne medicine, po Zakonu o zdravilstvu pa zdravilska metoda. Za razliko od drugih zdravilskih metod, naštetih v prilogi Zakona, je manualna terapija zelo širok pojem in zajema vrsto različnih terapevtskih tehnik.
Manualna terapija deluje na živčno-mišično-skeletni sistem z namenom odpraviti njegovo zmanjšano funkcijo in na bolečine ter poškodbe, vključuje pa pregled, postavljanje diagnoze s prognozo, izvajanje terapije in svetovanje.
Terapevtovo delo je osredotočeno na strukturo telesa (kosti, sklepi, mišice). Terapija je varna in naravna, zanjo je značilen skrben pristop k individualnim potrebam posameznega bolnika v vseh fazah življenja od rojstva do starosti.
Pretežno nežne manipulativne tehnike se uporabljajo za odpravo neravnovesja, ki omogoča vnovično vzpostavitev harmonije v telesu bolnika. Manualna terapija gleda na telo celostno in holistično; ne zanima je samo bolni del telesa. Njen cilj je spodbujanje dolgoročnega zdravja.
Za manualno terapijo so značilne do podrobnosti dodelane ročne tehnike in definirana načela, na podlagi katerih deluje. Terapevtski pristop je celostni pristop, ki išče vzrok funkcionalne motnje, pri tem pa ne obravnava samo simptomov.
Manualna terapija temelji na tradicionalni kitajski medicini in na indijski Ayurvedi (obe segata globoko v zgodovino človeštva, v same začetke človekove kulture) ter na novejših komplementarnih oblikah zdravljenja.
Program naše šole temelji v skladu z Zakonom o zdravilstvu na zdravilskem sistemu tradicionalne kitajske medicine in na sodobni manualni terapiji.
Fizioterapija zdravi lokalne težave oz. simptome ter obravnava bolnike, ki potrebujejo povečini rehabilitacijo. Manualna terapija pristopi k bolniku celostno.
Kako deluje zdravljenje z manualno terapijo?
Manualna terapija ne uporablja zdravil ali drugih invazivnih oblik zdravljenja. Sposobnost terapevta leži v njegovem visoko usposobljenem občutku za dotik, ki omogoča prepoznavanje in zdravljenje vzrokov za bolečine.
Če se pojavijo težave v mišično-skeletnem sistemu (kosti, sklepna ovojnica, mišice, vezivno tkivo itd.) zaradi telesne poškodbe, slabe drže, stresa ali bolezni, so lahko prizadete funkcije živčevja. Zato je za dobro zdravje bistveno vzdrževanje ustreznih strukturnih in mehanskih funkcij, pri tem pa je treba poudariti, da mora manualni terapevt razmisliti tudi o drugih možnih vzrokih bolezni, vključno s čustvenimi, prehranskimi, bakteriološkimi in razvojnimi dejavniki. Vsak bolnik je edinstven in ga je treba obravnavati kot celovito osebnost.
Kaj zdravimo z manualno terapijo?
Manualna terapija je učinkovita pri vrsti težav, med njimi so:
težave s hrbtenico
težave s sklepi
težave z ramo
težave z gibljivostjo
težave z glavo in vratom
išias, vnetje živcev
športne poškodbe
revma
motnje prebavnega trakta
migrena, glavobol
nespečnost
depresija, nevroza, stres
Mobilizacija in manipulacija prsno/ledvene hrbtenice
Manipulacija hrbtenice omogoči, da se sprostijo vretenca. S tem se posledično sprostijo tudi zakrčene mišice in vezi – vzpostavi se mehansko ravnovesje, ki je bilo porušeno. Manipulacija pomaga odpraviti mehanične vzroke, ki so pripeljali do tega, da je porušeno žilno-živčno in sklepno ravnotežje v hrbtenici.